AED angajează Coordonator Mijloace Media

Asociația Obștească Educație pentru Dezvoltare (AED) anunță concurs pentru funcția de Coordonator Mijloace Media!

Coordonatorul componentei Mijloace Media se va alătura echipei de implementare a proiectului „Consolidarea Sistemului de Educație Profesională Tehnică în Moldova” (CONSEPT), în speță componenta Mijloace Media de Învățare, care este implementat de AED și finanțat de Fundația Servicii de Dezvoltare din Liechtenstein (LED).

Scopul componentei Mijloace Media de Învățare este integrarea tehnologiilor informaţionale şi comunicaţionale în procesul de predare-învățare; instruirea cadrelor didactice și acordarea de suport în utilizarea platformelor și instrumentelor digitale la elaborarea materialelor didactice digitale pentru anumite meserii și specialități.

Sarcina principală va consta în coordonarea grupurilor de lucru care elaborează materialele didactice prin utilizarea instrumentelor digitale. Împreună cu cadrele didactice și co-echipierii săi va explora și promova diverse instrumente interactive de predare-învățare pentru instruirea la distanță.

Durata contractului este de 1,5 ani. AED este interesată de colaborare pe termen lung.

Atribuții de bază:

  • să cunoască conceptele, platformele și instrumentele de învățare online
  • să faciliteze activitățile de elaborare a materialelor didactice digitale
  • să elaboreze materiale didactice digitale împreună cu cadrele didactice
  • să documenteze corespunzător procesul și rezultatele
  • să studieze diverse cursuri online și materiale privind integrarea noilor tehnologii în educație
  • să întocmească raportul de jumatate de an și cel anual
  • să sprijine AED în diverse activități ce țin de implementarea proiectului

Cerințe față de candidat:

  • Studii universitare preferabil în Educație, Management, IT sau alte domenii relevante
  • Cunoaşterea limbii engleze va constitui un avantaj
  • Competențe digitale avansate
  • Managementul timpului și respectarea dead-line-urilor
  • Abilități de lucru independent și în echipă
  • Interes și deschidere pentru a învăța lucruri noi
  • Experiență în elaborarea materialelor didactice va constitui un avantaj
  • Experiența de lucru în sectorul educațional va constitui un avantaj
  • Experiența de muncă în cadrul organizațiilor neguvernamentale şi/sau organizațiilor donatoare naționale/internaționale va constitui un avantaj
  • Excelente calități organizatorice
  • Calități de comunicare interpersonală eficiente

Depunerea CV-ului se va face prin email la adresa daniela.postoronca@aed.ong cu specificarea „aplicare_concurs” pînă la data de 25 Mai 2020. Pentru interviu vor fi contactate doar persoanele selectate în baza dosarelor.

Pentru mai multe informații despre această funcție, vă rugăm să ne contactați prin e-mail. Pentru mai multe informații despre AED și proiectul menționat, vă rugăm să vizitați: www.aed.ong.

13. 05. 2020